Selectionata Bucurestiului a ocupat pozitia a treia la turneul capitalelor

Cu obiectivul declarat de a reprezenta cu cinste rugbyul romanesc, Selectionata Bucurestiului nu a dezamagit si a ocupat pozitia a treia la Turneul Capitalelor de rugby 7 rezervat categoriei de varsta U15, care a avut loc la Paris.

Repartizata in prima faza intr-o grupa dificila, alaturi de campioana en-titre Toulouse, Buenos Aires si Geneva, echipa noastra a ocupat pozitia secunda cu o victorie in fata elvetienilor, 40-0, un rezultat de egaliate, 10-10, in compania reprezentantei Argentinei, alaturi de infrangerea cu 24-0 in partida cu Toulouse.

In semifinale Selectionata Bucurestiului a cedat cu 53-0, avand ca adversara reprezentata capitalei Frantei, Paris pentru ca apoi in finala mica sa se impuna, rezultat 19-10 impotriva Selectionatei Bruxelles, cucerind astfel medaliile de bronz ale Turneului Capitalelor.

Selectionata Bucurestiului categoria de varsta U15 a demonstrat astfel la Paris ca exista potential real pentru rugby 7, o ramura sportiva care de anul viitor va figura in programul Jocurilor Olimpice.

Sub conducerea antrenorului Antonio Dumitru, lotul echipei noastre a fost alcatuit din urmatorii jucatori: